TARA MEARS AUSTRALASIAN MATCHPLAY CHAMPION

Tara Mears defeated Kit Bennett 4 - 1 to win the Australasian Women's Matchplay
Full results below

Double Start
501
Round Robin - best of 3
Knockout best of 5, Final best of 7

Board 1
Angela Cornell (SA)
Mackenzie Jago (TAS)
Paula Seabourne (TAS)
Kayleigh Johnson (VIC)
Amanda Stone (SA)
1st – Amanda Stone (SA)
2nd – Kayleigh Johnson (VIC)
3rd – Paula Seabourne (TAS)
4th – Angela Cornell (SA)

Board 2
Stacey Heavey (QLD)
Shannon Campbell (NZ Sth)
Michaela Makiha (NZ Nth)
Noreen Perry (IA)
Tracey Harback (TAS)
Charlie Hutchinson (VIC)
1st – Stacey Heavey (QLD)
2nd – Michaela Makiha (NZ Nth)
3rd – Noreen Perry (IA)
4th – Shannon Campbell (NZ Sth)

Board 3
Felicity Whitley (NZ Nth)
Sapphire Allen (NSW)
Renata Downs (VIC)
Lavinia Hogg (NSW)
Judy Fenton (NZ Nth)
Seini Vanakofiti (QLD)
1st – Judy Fenton (NZ Nth)
2nd – Lavinia Hogg (NSW)
3rd – Seini Vanakofiti (QLD)
4th – Felicity Whitley (NZ Nth)

Board 4
Deb Soden (TAS)
Debbie King
Amanda Loch (SA)
Fran Shore (NSW)
Monica Riberio (NSW)
Jen Lange (TAS)
1st – Fran Shore (NSW)
2nd – Monica Ribeiro (NSW)
3rd – Amanda Loch (SA)
4th – Deb Soden (TAS)

Board 5
Sarah Pitama (NZ Sth)
Donna Barrington (VIC)
Tracey Avis (SA)
Tara Mears (NZ Sth)
Sharon Casey (IA)
1st – Tara Mears (NZ Sth)
2nd – Sarah Pitama (NZ Sth)
3rd – Donna Barrignton (VIC)
4th – Sharon Casey (IA)

Board 6
Melina Van Den Kieboom (SA)
Kit Bennett (NZ Nth)
Mihhi Reid (NSW)
Raewyn Edwards (NZ Sth)
Tanya Page (QLD)
Emma Watkins (TAS)
1st – Melina Van Den Kieboom (SA)
2nd – Kit Bennett (NZ Nth)
3rd – Raewyn Edwards (NZ Sth)
4th – Emma Watkins (TAS)

Board 7
Helen Taylor (VIC)
Sha Hohipa (NZ Nth)
Vernaleigh Brinsdon (NZ Sth)
Kyla Ahmann (IA)
Kathleen Martin (QLD)
Caitlain Avis (SA)
1st – Sha Hohipa (NZ Nth)
2nd – Helen Taylor (VIC)
3rd – Kathleen Martin (QLD)
4th – Vernaleigh Brinsdon (NZ Sth)

Board 8
Jodie Jordan-Jago (TAS)
Desi Merscer (NZ Sth)
Leonie Ward (IA)
Jenny Duggan (NSW)
Sally Fenton (QLD)
Chrissy Sheerini (QLD)
1st – Chrissy Sheerin (QLD)
2nd – Jenny Duggan (NSW)
3rd – Sally Fenton (QLD)
4th – Desi Mercer (NZ Sth)

FINAL 32

Stacey Heavey (QLD) 3-0 Sharon Casey (IA)
Lavinia Hogg (NSW) 3-1 Paula Seabourne (TAS)
Tara Mears (NZ Sth) 3-0 Angela Cornell (SA)
Kayleigh Johnson (VIC) 1-3 Raewyn Edwards (NZ Sth)
Sha Hohipa (NZ Nth) 1-3 Felicity Whitely (NZ Nth)
Monica Ribiero (NSW) 3-2 Donna Barrington (VIC)
Chrissy Sheerin (QLD) 3-1 Emma Watkins (TAS)
Sarah Pitama (NZ Sth) 1-3 Kathleen Martin (QLD)
Fran Shore (NSW) 1-3 Desi Mercer (NZ Sth)
Helen Taylor (VIC) 1-3 Seini Vakanofiti (QLD)
Amanda Stone (SA) 3-1 Vernaleigh Brinsdon
Kit Bennett (NZ Nth) 3-1 Sally Fenton (QLD)
Judy Fenton (NZ Nth) 3-1 Deb Soden (TAS)
Michaela Makiha (NZ Nth) 0-3 Amanda Loch (SA)
Melina Van Den Kieboom (SA) 3-0 Noreen Perry (IA)
Jenny Duggan (NSW) 3-2 Shannon Campbell (NZ Sth)

FINAL 16

Stacey Heavey (QLD) 0-3 Lavinia Hogg (NSW)
Tara Mears (NZ Sth) 3-2 Raewyn Edwards (NZ Sth)
Felicity Whitely (NZ Nth) 3-1 Monica Ribiero (NSW)
Chrissy Sheerin (QLD) 3-1 Kathleen Martin (QLD)
Desi Mercer (NZ Sth) 1-3 Seini Vakanofiti (QLD)
Amanda Stone (SA) 0-3 Kit Bennett (NZ Nth)
Judy Fenton (NZ Nth) 3-1 Amanda Loch (SA)
Melina Van Den Kieboom (SA) 3-1 Jenny Duggan (NSW)

FINAL 8

Lavinia Hogg (NSW) 1-3 Tara Mears (NZ Sth)
Felicity Whitely (NZ Nth) 0-3 Chrissy Sheerin (QLD)
Seini Vakanofiti (QLD) 0-3 Kit Bennett (NZ Nth)
Judy Fenton (NZ Nth) 2-3 Melina Van Den Kieboom

FINAL 4

Tara Mears (NZ Sth) 3-1 Chrissy Sheerin (QLD)
Kit Bennett (NZ Nth) 3-2 Melina Van Den Kieboom

FINAL

Tara Mears (NZ Sth) 4-1 Kit Bennett (NZ Nth)